Vyjádření předsedy PFS Dušana Svobody k rozšíření přeboru na 18 účastníků

Vážení, dovolte, abych se ještě před konáním dnešního Losovacího aktivu PFS vyjádřil k diskutované otázce rozšíření Pražská teplárenská přeboru na 18 účastníků. Sportovně – technická komise PFS v čele s Františkem Vitovským o tomto rozšíření rozhodla na základě mimořádné situace, která nastala poté, kdy se Viktoria Žižkov B nepřihlásila do divize, ale do přeboru a následně nikdo z týmů přeboru nevyužil možnost postupu do divize. Podrobně je tato situace popsána na oficiálních stránkách PFS. ( 29.6.2011 )

Z reakcí klubů v anketě na internetových stránkách a také z osobních diskusí jsem vyrozuměl, že se tento krok nesetkal s pozitivním ohlasem většiny klubů, proto cítím povinnost se k tomu vyjádřit nejprve touto písemnou formou a poté i osobně na samotném Losovacím aktivu PFS. Nastalá situace je opravdu výjimečná a STK se musela potýkat se shodou mnoha okolností, včetně té, že nikdo z přeboru nechtěl postoupit do divize. Tento sportovně nezvyklý, ale ekonomicky pochopitelný postup, zvolily všechny týmy přeboru, proto se ze všech možných variant přistoupilo k té nejméně špatné. Záměrně nepíši nejlepší, protože jsem si vědom, že i tato varianta má spoustu negativ, která se ale budeme snažit zmírnit.

Určitě nechceme začínat kvůli většímu počtu účastníků Pražská teplárenská přebor dříve, abychom vám nenarušili přípravy, takže z tohoto pohledu se rozhodně nic nemění. STK se snažila najít i vhodné termíny vloženého kola a podařilo se jí najít jedno vložené kolo v rámci svátku 28. září. Podzimní část přeboru se tak protáhne o jeden týden. Jsem si plně vědom toho, že s rozšířením, i když jen dočasným, budete mít zvýšené finanční náklady. Za tímto účelem je PFS připraven každému týmu Pražská teplárenská přeboru poskytnout na sezonu mimořádnou finanční dotaci 10.000 Kč, která bude sloužit jako příspěvek k částečnému pokrytí zvýšených nákladů.

I pro vedení PFS je tato situace poučením do budoucna, abychom těmto událostem předcházeli a minimalizovali negativní dopady na kluby větší diskusí s kluby. V tomto si myslím, že jsme jako organizace zaváhali, protože rozhodnutí měla předcházet širší diskuse, i když samotné rozhodnutí je pak na STK. Kluby se tyto informace musí dozvědět oficiálně jako první z PFS a ne z různých jiných zdrojů. V této souvislosti vás chci požádat, pokud budete mít jakýkoliv problém podobného rozsahu nebo se dozvíte spekulaci, kterou si chcete ověřit, neváhejte mě kontaktovat. Jsem vám plně k dispozici a budu se snažit využít mých pravomocí k případnému sjednání nápravy. Vždy preferuji nejprve cestu interního řešení problémů v rámci svazu než mediálních výstupů.

Pražský fotbalový svaz se bude snažit minimalizovat negativní dopady rozšíření přeboru a věřím, že ve větším počtu zápasů naleznete i pozitiva, která během sezony převáží. Je to mimořádná situace a jak už jsem výše zmínil, mnoho jiných řešení, které by byly racionální, nebylo.

Děkujeme za pochopení a těším se dnes na osobní setkání.

Dušan Svoboda

předseda Pražského fotbalového svazu

Tento článek je ze stránek www.fotbalpraha.cz.