Brankaři 130 (12%)
Realizační tým 444 (41%)
Celkový počet hlasů: 1095

Rozhovor s trenérem Karlem Svobodou

ÚJEZD NAD LESY VYHRÁL NAD METEOREM B, TRENÉR VÍTĚZŮ SVOBODA PAK DRUHÝ DEN VE ŠKOLE NEZKOUŠEL

Konečně výhra, oddechli si hráči FK Újezd nad Lesy, když zdolali v osmém kole přeboru rezervu Meteoru v poměru 4:1. Sami se šesti body na kontě sice nemohou jásat, ale svého soka přikovali na dno tabulky s nulou v kolonce získaných bodů. Újezd nad Lesy vedl v zápase trenér Karel Svoboda, jenž je už třetím hlavním koučem týmu v této sezoně. Premiéru pod jeho vedením mužstvo zvládlo náramně.

Újezd nad Lesy moc potřeboval vyhrát. Jak moc se vám ulevilo, když zápas skončil?

Po závěrečném hvizdu rozhodčího jsme společně s asistentem Pavlem Kotenem a celým týmem měli pochopitelně radost ze zisku tří bodů. Uleví se nám ale až v momentě, kdy budeme vědět, že jsme zachránění.

Už v 6. minutě váš tým vedl 2:0, což znamenalo začátek, o němž se vám možná ani nezdálo. Co vás v tu chvíli napadalo?

Že do konce utkání zbývá ještě 84 minut (směje se) a ve fotbale je možné vše. Ale když jsem viděl koncentraci a odhodlání hráčů, tušil jsem, že jsme na dobré cestě k vítězství.

Čekal jste, že váš tým spustí takhle zhurta?

Připomínali jsme hráčům, aby ke každé šanci nebo standardní situaci přistupovali jako k jediné v zápase a snažili se ji využít. Ale ten výborný začátek asi překvapil úplně všechny.

Kdy poprvé vás napadlo, že Újezd tenhle zápas vyhraje? Bylo to už v poločase, kdy jste vedli o tři branky?

Když jsme dovedli poločas do stavu 3:0, věděli jsme, že takhle úspěšně rozehraný zápas už nedáme. Že si ho nesmíme nechat vzít a že v druhém poločase si průběh zápasu pohlídáme, což se i přes snížení na 3:1 povedlo.

Ještě před nástupem do funkce jste se byl podívat na dvou zápasech svého nového týmu. V čem to tentokrát bylo jiné?

V tomto zápase klukům vyšlo zakončení. Proměnili nabídnuté šance. V utkání na Hájích bylo možností skórovat také dost, ale jejich realizace byla tristní. Po dohodě s asistentem jsme změnili rozestavení hráčů na systém 4-4-2 a už tím jsme chtěli demonstrovat, že v domácí utkání si chceme vypracovat brankové příležitosti a vyhrát.

Jak si vedla proti Meteoru B nová posila ze Slovenska?

Nasazení naší nové akvizice Pavola Šišky bylo velmi důležitým faktorem v utkání. Výborně zapadl do mužstva a odvedl velmi dobrou práci. Tohoto hráče objevil trenér B mužstva Štefan Krížo, takže i on má svůj velký podíl na vítězství nad Meteorem B.

Újezd začal dávat góly. Co tedy tým trápí nyní nejvíce?

Na odstranění největšího problému, který tým má, již pilně pracujeme. Ale o co jde, nebudu uvádět – nechceme soupeřům napovídat (usmívá se).

Tým nedával góly a najednou soupeři nasázel čtyři branky. Bylo to štěstí, motivace hráčů ukázat se novému trenérovi, nebo šlo prostě o to zlomit smůlu v koncovce?

Možná že od každého něco, ale logicky musel přijít zápas, kdy to tam klukům začne padat.

Vítězství je jistě cenné, ale je třeba na něj navázat, protože vzhledem k vývoji v divizi se dá čekat více sestupujících z přeboru. Je tým schopný podobné výkony opakovat i na hřišti soupeřů, třeba už nyní v Cholupicích, které jsou v tabulce jen o bod před Újezdem?

Týmu věříme. Je v něm řada kvalitních hráčů a myslíme si, že výkon z nedělního utkání bude odrazovým můstkem pro další zápasy a to i na hřištích soupeřů.

Co jste řekl hráčům po zápase, byla i nějaká oslava? Případně slíbil jste týmu v rámci zápisného v případě výhry nějakou odměnu?

Po zápase jsem hráčům poděkoval za jejich výkon, ale na oslavy je brzy. Výši zápisného mi již pokladník týmu s radostí sdělil a určitě dohlédne na to, aby suma byla co nejdříve uhrazena (směje se). Těsně po utkání byla kabina nabitá směsicí emocí, radosti a pozitivní energie. Všichni jsme si zakřičeli vítězný pokřik.

Při zápase jste přišel o hlasivky. To vás asi ve škole moc nepochválili...

Žáci to kvitovali s povděkem, protože odpadlo jejich trápení u tabule (směje se) a já tedy musel více využívat počítačové učebny. Ale vše proběhlo nakonec v pohodě.

Co hráči z rezervy, které vám doporučil trenér béčka Krížo? Budete nějak víc spolupracovat?

Spolupráce se Štefanem Krížem probíhá a bude i dál a to velmi intenzivně. Vzájemně budeme konzultovat i náplň společných tréninkových jednotek, bavit se budeme o výkonnosti hráčů pendlujících mezi A týmem a béčkem, chystáme se společně s Pavlem Kotenem navštěvovat utkání rezervního týmu, ale i zápasy dorostu. Tam rostou kvalitní fotbalisté s perspektivou u A týmu.

Nálada v týmu se určitě zlepšila. Kolik bodů může podle vás Újezd nad Lesy reálně získat do konce podzimu v přeboru?

Vítězství určitě zvedlo náladu hráčů, ale zároveň musíme zůstat nohama na zemi a nepřeceňovat jedno utkání. Musíme se poctivě připravovat na každý zápas, jít do něho s pokorou, ale zároveň s vírou ve své schopnosti. Chtěli bychom do konce podzimu získat ještě 21 bodů (směje se), ale ke spokojenosti by stačilo získat bodů dvanáct.