Rozhovor s odvolaným trenérem Karlem Svobodou

Rozhovor ze stránek www.fotbalpraha.cz:

Újezd nad Lesy po léčbě šokem naplno zabral, odvolaný kouč Svoboda mu držel palce ( 28.3.2012 )

Před startem jara spřádal trenér Karel Svoboda plány na to, jak mužstvo vytáhne ze sestupového pásma, aby Újezd nad Lesy hrál i dál pražský přebor. Nakonec po dvou porážkách skončil ve funkci. „Nečekal jsem to. Je mi ale jasné, že vedení chtělo dát týmu impulz, aby se zvedl. A to se povedlo,“ uznal Svoboda. Újezd nad Lesy totiž vyhrál 3:1 nad Kunraticemi a už není poslední.

Před startem jara jste si byl hodně vědom složité situace, ale strach z odvolání jsem ve vašem hlase necítil. Měl jste od vedení nějakou bodovou podmínku pro udržení ve funkci?

Neměl. Přiznávám, že jsem to odvolání nečekal. Bylo to pro mě překvapení. Na druhou stranu vím, že první zápas jara (s ČAFC 2:6) se nám nepovedl. Byly tam hrubé individuální chyby, taky se pořád řešila otázka Pavola Šišky, zda odejde do Aritmy. Pak přišlo druhé utkání na Hájích. Tam jsme prohráli 2:4, ale už jsme tam s asistentem viděli určité prvky zlepšení. Říkali jsme si, že už by to mohlo brzy přijít.

A ono to přišlo, Újezd vyhrál doma nad Kunraticemi, jenže už jste u toho nebyl. Jak se to seběhlo?

V úterý jsem normálně odtrénoval a nic jsem netušil. Ve středu jsem ale našel na telefonu několik zmeškaných hovorů z vedení a to jsem začal něco větřit. Tak jsem se ozval a slyšel jsem, že už nemusím chodit na další trénink. Hned ve středu jsme se sešli s předsedou klubu panem Borovičkou a na všem se dohodli. Samozřejmě to pro trenéra není nikdy příjemný pocit, bylo to takové „Mráz přichází z Kremlu“.

Hned za pár dní jste se ale byl podívat na tým v roli diváka, takže jste se rozešli v dobrém. Nebo se pletu?

Tyhle věci fotbal přináší a já jsem to přijal. Přišel jsem na zápas, byl jsem zvědavý. Klukům jsem držel palce a moc jim tu výhru přeju. Za tu dobu se mně i mému asistentovi tenhle tým dostal pod kůži. Po utkání jsem se tak s hráči rozloučil a podali jsme si ruce. Třeba takový Radek Havel říkal, že se mu stalo poprvé v kariéře, kdy odvolaný trenér udělal podobnou věc. Tahle slova potěší. Plánuji, že se na Újezd budu chodit dívat, když to nestihnu zase hned o víkendu, tak ten další ano.

Vítězství se tedy dočkal váš nástupce Križo, který dosud vedl rezervu. Stihl jste s ním promluvit a prozraďte, jaké změny udělal?

S panem Križem jsem po utkání nemluvil, nepřišlo mi to úplně vhodné. Co se týče zápasu, tak zvolil své rozestavení 4 – 2 – 3 – 1. Na dva defenzivní záložníky hrával s béčkem. Taky ze sestavy vypadlo Moško, což mě překvapilo. Na druhou stranu poslal do hry Šebestu z béčka a tomu se opravdu dařilo. To byl dobrý tah. No a samozřejmě nehrál Pavol Šiška, který byl uvolněn do Aritmy.

Vy jste na tomhle hráči hodně stavěl. Co na jeho odchod říkáte?

To se složitě hodnotí. Aritma ho moc chtěla. On tam dělal mládež. Kvalitně s nimi trénoval a shodil nějaká kila. Myslím, že mu to hodně pomohlo a byl v pohodě. Ve hře bylo ještě za mě několik variant jeho odchodu. Nakonec se to rozseklo asi v podobné chvíli jako se mnou. Kluby se dohodly a Pavol je pryč.

Může být právě výhra nad Kunraticemi pro Újezd tím bodem, který začne lámat sezonu k lepšímu?

Já si myslím, že by to tak mohlo být. Tahle výhra určitě moc pomůže a my jsme čekali, že musí přijít. Teď navíc hraje Újezd s béčkem Vltavínu, které je poslední. Podle mého by kluci měli ten nejbližší zápas přeboru vyhrát a zase se bude na tabulku koukat příjemněji, protože by soupeři odskočili na čtyři body. Samozřejmě je to béčko Vltavínu a je otázka, zda nebudou posíleni o fotbalisty ze třetí ligy. To by pochopitelně měnilo situaci.

Bez fotbalového angažmá jste teprve pár dní. Už máte nějakou představu, co dál?

Mám malého syna, takže se teď určitě nějaký čas budu kromě jiného fotbalově věnovat jemu a taky se budu na zápasy chodit koukat jako divák.

René Machálek, editor agentury Mediafax