Hodnocení sezóny 2014-2015

Fotbalový klub Újezd nad Lesy

Sezóna 2014-2015 se na fotbalovém trávníku pomalu přiblížila ke svému konci a před námi zbývá ohlédnout se za uplynulým ročníkem a zhodnotit, co se ve fotbalové části Újezdu událo.

Umístění v tabulkách

Asi největšího úspěchu v letošní sezóně dosáhla kategorie Ministar (ročník 2008). Naši nejmladší fotbalisté se po základní části soutěže probojovali do zlaté skupiny, ve které se týmy utkaly v závěrečném turnaji o zlatý pohár. Újezdská Ministar vyhrála v turnaji všechna utkání a po zásluze obdrželi velký zlatý putovní pohár.

Mladší a starší přípravka (ročníky 2006-2007 a 2004-2005) hraje systémem 5+1 na dvou hřištích. V mladší přípravce je zakázáno vést výsledkové tabulky dlouhodobých soutěží. Její výsledky tak není možné dohledat. Nastavený systém podporuje hlavně děti, aby se fotbalem bavily a měly co nejvíce prostoru hrát. Starší přípravka se v tabulce umístila na pěkném 2. místě.

Mladší žáci (ročník 2002-2003) vybojovali 5. místo v pražském přeboru. Díky dostatku hráčů v kategorii mladších žáků fungoval i „B“ tým, který hrál II. třídu a skončil na 3. místě.

Starší žáci (ročník 2000-2001) se bohužel nedokázali udržet v pražském přeboru a po letošním předposledním místě spadli do I. třídy. I ve starších žácích máme „B“ tým, který také hraje II. třídu a ten se umístil na 6. příčce.

Mladší dorostenci se pohybovali v půlce tabulky I. třídy a v takové pozici i letošní sezónu zakončí. Mladší dorost (ročník 1998-1999) zakončil ročník na 6. pozici.

Starší dorost (ročník 1997-1996), jehož hráči často vypomáhali „B“ týmu mužů, udržel pražský přebor a sezónu zakončil na 9. místě.

„A“ tým mužů v zimní přestávce posílil a v jarní části sezóny byl dokonce nejlepší ze všech týmů. V konečné tabulce to mužům vyneslo 4. místo. Mužský „B“ tým celou sezónu bojoval se zraněními a častým nedostatkem hráčů. I tak se rezerva mužů umístila uprostřed tabulky na solidním 7. místě.

Létající trenéři

Projekt Létajících trenérů pod záštitou FAČR a MS KFS je akce zejména pro malé kluby a jejich trenéry. Pro všechny kluby je akce zdarma.

Profesionální trenéři v rámci programu navštíví fotbalový klub a na hřišti předvedou dětem, trenérům i rodičům zásadní směry, kterými by se měly děti ve fotbalu ubírat. Do Újezdu nad Lesy dorazili Létající trenéři 28.5. na pozvání šéftrenéra mládeže Petra Křeliny. Celkem přijeli čtyři trenéři: Titěra (Dukla), Kohoutek (Slavia), Teplan (Tempo), Lička (Blšany). Hodinu a půl pak před zaplněnou tribunou újezdského hřiště profesionální trenéři pracovali s dětmi z kategorií mladších žáků a mladší a starší přípravky, kterých bylo přibližně padesát.

Součástí tréninku jsou individuální činnosti s míčem, zábavná cvičená na rozvoj rychlosti, koordinace a síly. Dále také průpravné a fotbalové hry. Po celou dobu jsou děti trenéry motivovány a jsou jim osvojovány základní fotbalové principy a hodnoty. Po skončení tréninku přicházejí na řadu rodiče a začíná beseda s trenéry, kteří ochotně odpovídali na všechny dotazy.

Všichni trenéři se shodli, že v Újezdě máme na fotbale hodně dětí a skvělé trenéry, což jsou vždy ty nejdůležitější ukazatele.

Italské soustředění

Mladší a starší žáci se na sklonku května zúčastnili mezinárodního 10-ti denního soustředění v Itálii. Jak trenéři, tak fotbalisté si pochvalovali příjemnou cestu luxusním dvoupatrovým autobusem. Ubytování bylo u města Porto San Girgio v kempu 250 metrů od moře. Počasí vyšlo újezdské výpravě náramně a kromě fotbalových tréninků v exotické destinaci si mohli užívat horkého letního slunce i teplého moře. Program soustředění se skládal z dopoledních tréninků na pronajatém hřišti a odpoledních převážně volnočasových aktivit.

Obě kategorie se také utkaly v mezinárodním přátelském utkání s italským týmem AFC Fermo z nedalekého třiceti tisícového města Fermo. Italští protihráči brali utkání velmi prestižně.

Újezdští mladí fotbalisté však všechny zápasy zaslouženě vyhráli a ukázali italským fotbalistům, že nejen v Itálii je fotbal kvalitní a populární. Starší žáci zvítězili 1:0. Mladší žáky po vítězstvích 3:1 a 4:1 čekala společně s protihráči hostina s pravou italskou pizzou. Všichni mladí fotbalisté se sešli u jednoho stolu a dokonce se pokoušeli i přátelsky komunikovat mezi s sebou.

Italské soustředění dopadlo po všech směrech výtečně a trenéři i samotní hráči byli velmi nadšení.

Letní aktivity

Práce fotbalového klubu nekončí ani po závěru sezóny. Na dny 22.-23.června fotbalový klub ve spolupráci se základní školou organizuje turnaj pro děti 1.a 2.třídy. Turnaj má za cíl povzbudit děti ve sportovní činnosti a případně přilákat k fotbalu samotnému.

V letním plánu nechybí ani tradiční fotbalové soustředění pro mládež, které se bude na konci srpna opět konat v areálu Horní Bradlo. Společně s fotbalem se soustředění účastní Sokol. Celkový počet dětí každým rokem mírně stoupá. Letos je přihlášených 150 dětí.

Daniel Podlipný