Zhodnocení podzimu sezóny 2016/2017

Shrnutí podzimní části sezóny 2016/2017 Vážení přátelé, rodiče, fandové fotbalu a další příznivci kulatého nesmyslu, podzimní část sezóny 2016/2017 máme za sebou. Teď se již jen musíme rozhodnout, jestli více či méně úspěšně. Holá fakta a několik postřehů z celého průběhu nám jistě pomůžou v orientaci. Jsme nyní velmi nepevně usazeni na místě devátém ze dvanácti účastníků. Proč nepevně? Protože po shlédnutí bodového zisku se s námi o stejný počet bodů dělí čtyři mužstva. Kdybychom nastříleli více gólů, mohli bychom být sedmí...., kdybychom obdrželi více branek, mohli bychom být desátí. Při jedné remíze nebo jedné prohře víc bychom byli jedenáctí. Ale kdybychom vyhráli o jeden zápas víc, byli bychom šestí, teoreticky i pátí. Jedna výhra nás mohla přenést o tři až čtyři tabulková místa výše. Možná bychom se v tomto kontextu mohli zamyslet ne nad tím, proč prohráváme, ale spíš nad tím, proč nevyhráváme. Čtyři vyhraná utkání, některá s odřenýma ušima, nejsou zrovna tou nejlepší vizitkou. S tím by mohl asi souhlasit každý. Ale nepaušalizujme. Fotbal je, a asi i bude, kolektivním sportem. A zde se zdá býti zakopán onen pověstný hafan. Ke hře je potřeba jedenácti hráčů na hřišti, k vystřídání ideálně minimálně další dva hráči, lépe ale víc. A nyní se opravdu zamysleme. Opravdu se nám to i při dostatečné základně hráčů podařilo? Kolikrát jsme měli alespoň jednoho hráče na vystřídání, neřkuli - kolikrát jsme hráli jen v jedenácti bez možnosti vystřídání nebo dokonce v deseti lidech na place? Díky rozšíření základny o nové posily máme víc jak dost možností zápasy dostatečným počtem hráčů pokrýt - tedy teoreticky. Jaká je však pravda? Koukněme se jí do očí a když už o tom nebudeme přemýšlet automaticky, zkusme to aspoň na pár minut. Zamysleme se sami nad sebou a řekněme si, co vlastně chceme. Těch pár srdcařů na hřišti všechny zápasy sám nevyhraje. Snaha několika ,bojkotovaná ať už chtěně nebo nevědomky ostatními, se sice cení, ale ve většině případů prostě dobrý výsledek nepřinese. Chci a nebo musím? Jestli chci, je to super. Jestli musím, není to to pravé ořechové, nedám do toho to, co ten, kdo chce. V tom jsme zajisté všichni zajedno. Pokud si jde někdo na hřiště jen zaběhat, protože je už křivý ze sezení za počítačem, neboť díky hrám a jiným kratochvílím nemá čas ani na tréninky, tak ten nejenom že se na hřišti neumí ani zorientovat, ale hru většinu doby kazí. Jak se na to mají koukat ostatní spoluhráči, kteří jedou na hřišti do konce, do úplného vyšťavení a druhý den jdou třeba hrát za starší dorost? Co si myslí hráči na tréninku, kteří dojíždějí a musí dvakrát přesedat a potom jít ještě pěkný kus cesty domů, když někdo, kdo je místní a má to na hřiště několik set metrů, se na tréninku ukáže jen pod pohrůžkou vypnutí PC? Každý se fotbalistou nenarodil, to je jasné. My také nejsme žádný ligový klub. Ale raději méně šikovného, ale odhodlaného, než mít na hřišti sice hráče s předpoklady, ale salámistu.... Snad jsem někomu promluvil do duše v tom dobrém smyslu slova, kdo se urazil, toho je mi líto, ale asi s tím nic neudělám. Přeji všem hezké svátky vánoční, dobrý vstup do nového roku 2017 a děkuji všem hráčům a trenérům za poctivě odvedenou práci. A s některými se opět těším v lednu na zimní lize staršího dorostu.